Description
Introduction
Bulk Facial Tissue Paper
Wall-mounted bottom extraction Facial Tissue Paper
Soft, durable, absorbency
No dust
Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | Bulk Facial Tissue Paper |
| Material | Virgin Wood Pulp |
| Product Type | Soft Pack Tissue |
| Ply | 4 Ply |
| Sheet Quantity | 1000 Sheets (250pulls) |
| Product Weight | 240 g |
| Sheet Size | 128 × 180 mm |
| Package Size | 22.5 × 13 × 9 cm |
| Texture Type | With Pattern |
| Color | White |
| Fragrance | Optional |
| Tensile Strength | High Wet & Dry Strength |
| Packaging Type | Soft Pack |
| OEM Service | Available |
| Application | Household, Commercial, Hospitality |
Product Details

Material:100% virgin wood pulp
Layer:4 ply
Pulls:1000 sheets (250pulls)
Weight/pack:240g
Sheet Size:128*180mm
Pack Size:22.5 × 13 × 9 cm
Features
Our Advantages
1.OEM, ODM available.
2.Timely response.
3.Excellent after-sales service.
4.Our products are necessities of life, not slack seasons, cost low and the price fair.
5."Quality first" business philosophy.
6.300,000 class workshop.
7.Free samples available, client just need to pay the freight.
Our factory
The factory has several production lines, finished product warehouses, material warehouses, and R&D laboratories.

Our Certificates
Certification: ISO9001, CE, FDA, ISO14001, OHSAS18001 etc

FAQ
Q1.What's your MOQ?
A1:BABY DIAPER : 1*40'HQ container with 4 sizes mixed or 1*20FT container with 2 sizes mixed
ADULT DIAPER : 1*40'HQ container with 2sizes mixed or 1*20FT container with 1 size.
SANITARY NAPKIN:1*40HQ with 2 sizes miexed or 1*20FT container wtih one size mixed.
Q2.What's your production capacity?
A2: BABY DIAPER:58*40HQ/month BABY PANTS DIAPER:70*40HQ/month
ADULT DAIPER: 60*40HQ/month ADULT PANTS DIAPER:29*40HQ/month
Q3.What's the delivery date?
A3: Approx.15-30days after getting your deposit.
Q4.What's the payment terms?
A4: 30% deposit by T/T, balance against copy of BL.
SANITARY NAPKIN:1*40HQ with 2 sizes miexed or 1*20FT container wtih one size mixed.
Q2.What's your production capacity?
A2: BABY DIAPER:58*40HQ/month BABY PANTS DIAPER:70*40HQ/month
ADULT DAIPER: 60*40HQ/month ADULT PANTS DIAPER:29*40HQ/month
Q3.What's the delivery date?
A3: Approx.15-30days after getting your deposit.
Q4.What's the payment terms?
A4: 30% deposit by T/T, balance against copy of BL.
Hot Tags: bulk facial tissue paper, China bulk facial tissue paper suppliers, factory



