Description
Introduction
Our Facial Paper Tissue is made from 100% virgin wood pulp.
Skin friendly with soft texture, reliable strength, and high absorbency.
Designed for supermarkets, hospitality suppliers, tissue brands, and wholesale distributors.
Specifications
| Product Name: | Soft Pack Facial Tissue |
| Material: | Virgin wood pulp |
| Sheet Size: | 180*128mm |
| Layer: | 4ply |
| Pulls: | 360 sheets (90 pulls) |
| Fragrance: | N/A |
| MOQ: | 1 X 40 ft container |
| Weight/pack: | 100g |
| Pack Size: | 13x9x5.5cm |
| Package: | 8packs /handle bag, 5 handle bags/carton |
Product Details


Features

Our Advantages
1.OEM, ODM available.
2.Timely response.
3.Excellent after-sales service.
4.Our products are necessities of life, not slack seasons, cost low and the price fair.
5."Quality first" business philosophy.
6.300,000 class workshop.
7.Free samples available, client just need to pay the freight.
Our factory
The factory has several production lines, finished product warehouses, material warehouses, and R&D laboratories.

Our Certificates
Certification: ISO9001, CE, FDA, ISO14001, OHSAS18001 etc

FAQ
Q1.What's your MOQ?
A1:BABY DIAPER : 1*40'HQ container with 4 sizes mixed or 1*20FT container with 2 sizes mixed
ADULT DIAPER : 1*40'HQ container with 2sizes mixed or 1*20FT container with 1 size.
SANITARY NAPKIN:1*40HQ with 2 sizes miexed or 1*20FT container wtih one size mixed.
Q2.What's your production capacity?
A2: BABY DIAPER:58*40HQ/month BABY PANTS DIAPER:70*40HQ/month
ADULT DAIPER: 60*40HQ/month ADULT PANTS DIAPER:29*40HQ/month
Q3.What's the delivery date?
A3: Approx.15-30days after getting your deposit.
Q4.What's the payment terms?
A4: 30% deposit by T/T, balance against copy of BL.
SANITARY NAPKIN:1*40HQ with 2 sizes miexed or 1*20FT container wtih one size mixed.
Q2.What's your production capacity?
A2: BABY DIAPER:58*40HQ/month BABY PANTS DIAPER:70*40HQ/month
ADULT DAIPER: 60*40HQ/month ADULT PANTS DIAPER:29*40HQ/month
Q3.What's the delivery date?
A3: Approx.15-30days after getting your deposit.
Q4.What's the payment terms?
A4: 30% deposit by T/T, balance against copy of BL.
Hot Tags: facial paper tissue, China facial paper tissue suppliers, factory


